-0.1 C
Sarajevo
22.12.2024

Kako prljavi novac kupuje prestiž u Britaniji

Multimilionske potrošačke navike pripadnika globalne superbogate elite, uključujući jahte, nakit, luksuzne autumobile i stanove, privatne avione, kao i školarinu na elitnim koledžima, otkrivene su u analizi više od 400 slučajeva korupcije i pranja novca u 116 država.

Istraživanje Transparensi internešnala (TI) je pokazalo da je više od 300 milijardi funti sumnjivog novca prošlo kroz britanske banke, pravne i računovodstvene firme prije nego što je potrošeno na dijamantski prsten „kartije”od milion funti, remek djelo u Sotbiju, ili jaknu „Tom Ford” od krokodilske kože sa tašnom od istog materijala u robnoj kući „Herods“, navodi „Gardijan”.

Novac od kriminala „pribavljen uz pomoć kompanija koje su registrovane u Velikoj Britaniji i njihovih ofšor finansijskih centara, ovdje se ulaže u luksuzne nekretnine, a koristi se za pristup prestižnim institucijama”, poput najcjenjenijih univerziteta ili ustanova kulture, što donatorima „daje status”, piše u izvještaju.
Sumjivi keš, koji često potiče od stotina miliona koje su korumpirani zvaničnici pronevjerili u siromašnim državama, potrošen je i ina Bentlijev automobil „bentajga” koji vozi 22-godišnji sin bivšeg premijera Moldavije. Njegov otac Vlad Filat je osuđen na devet godina zatvora zbog uloge u „krađi vijeka”.

- OGLAS -

TI je otkrio da su 582 britanske firme i pojedinci pomogli bogatima da u zemlju unesu sumnjiv novac, koji je prošao kroz oko 17 hiljada fiktivnih kompanija, prenio je „Gardijan”.

Jedan slučaj je otkrio da je preko fiktivne kompanije „Airship Universal” kupljena loža na stadionu „Stamford bridž” za 126.000 funti.

- Advertisement -

Skoro tri miliona funti je usmjereno privatnim školama. Čarterhaus u Sariju je 2010. dobila 300 hiljada funti povezani sa šemom Trojka laundromat za iznošenje 3,5 milijardi funti iz Rusije, prema izvještaju.

Britanskim univezitetima, uključujući Londonsku školu ekonomije, Univerzitet Jork i Univerzitet Sent Endruz, plaćeno je više od 500.000 funti. Sve uplate potiču od fiktivnih kompanija sa računima u institucijama koje su kasnije zatvorene zbog lošeg upravljanja ili pranja novca.

Ranije ove godine, Nacionalna agencija za kriminal (NCA) je zaplijenila 25.000 funti sumnjive gotovine od sestrične sirijskog vladara Bašara al Asada, koja je studirala dizajn na Univerzitetu umjetnosti u Londonu. „Gardijan” navodi da je nekoliko članova njene porodice pod međunarodnim sankcijama.

Vlad Luka Filat, sin bivšeg moldavskog premijera, studirao je biznis na londonskom Siti univerzitetu. Istraga NCA je pokazala da je njegov ekstravagantni stil života u tom gradu finansiran velikim uplatama na račune HSBC banke, uključujući 98 hiljada funti u roku od tri dana.

Za potomke koji nisu bili dovoljno pametni da se po zasluzi upišu na prestižne fakultete, istražitelji su otkrili da je više od 300.000 funti potrošeno na „obrazovne konsultante koji su pomogli da se osigura mjesto na prestižnim institucijama”.

Danijel Brus, izvršni direktor britanskog TI, kaže: „Vlada i policija su proteklih godina ostvarili napredak na polju smanjenja mjesta za skrivanje korumpiranih pojedinaca, ali naša otkrića pokazuju da je kriminalcima i dalje previše lako da traže nekažnjivost uz pomoć britanskih kompanija”.

TI je pozvao na reformu britanskog nadzornog režima protiv pranja novca, ali stručnjaci za nelegalne finansije kažu da će biti teško obuzdati priliv. „Problem je u tome što je London, i dalje vodeći svjetski međunarodni finansijski centar, nenadmašan u upravljanju bogatstvom globalnih igrača”, navodi „Blumberg”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA