U pravnoj pobjedi za Ukrajinu, najviši sud Ujedinjenih nacija presudio je u petak da ima jurisdikciju u tužbi koju je podnijela Ukrajina i koja navodi da je Rusija kršila sporazume o borbi protiv finansiranja terorizma i rasne diskriminacije u istočnoj Ukrajini i na Krimu.
Odluka Međunarodnog suda pravde znači da će proces, kojim se otvara novi zakonski front u zategnutim odnosima između Rusije i Ukrajine, biti pokrenut.
Za rješenje spora najvjerovatnije će potrajati mjeseci.
Zamjenica ukrajinskog ministra vanjskih poslova, Olena Zerkai, pokazal je prstima znak pobjede dok je napuštala sudnicu kako bi se obratila novinarima.
– Mislim da je ovo pobjeda vladavine prava jer smo ostvarili veliki rezultat – kazala je.
– Rusija će se smatrati odgovornom i morat će da prezentira svoj mišljenja i stavove i ne može izbjeći odgovornost za sva kršenja – dodala je Zerkal.
Današnja presuda limitirana je na pitanje jurisdikcije i ne bavi se meritumom ukrajinskih pritužbi u slučaju, koji je vezan za rusko naoružavanje pobunjenika u istočnoj Ukrajini i kršenje prava etničkih Tatara i drugih manjina nakon njene aneksije Krima.
Kijev de obratio sudu u januaru 2017., tražeći od sudaca da narede Moskvi da prekine s finansiranjem pobunjenika i da isplati odštetu za napade, uključujući i obaranje aviona Malaysia Airlinesa na Letu 17 na nebu iznad istočne Ukrajine 19. jula 2014. kada je poginulo svih 298 putnika i članova posade.
Rusija negira umješanost u obaranje putničkog aviona, ali je međunarodna istraga optužila trojicu Rusa i Ukrajinca zbog njihove navodne uloge u smrtonosnom raketnom napadu.
Zerkai je kazala kako današnja presuda znači da će slučaj obaranja H17 sada biti uvršten u ukrajinsku tužbu.
Kazala je da je Rusija osporila međunarodnom sudu da krivično goni odgovorne za obaranje H17, “ali će ovaj sud saslušati taj slučaj i moguće je da će imati uticaj na rusku poziciju u Vijeću sigurnosti i mi ćemo ostvariti pravdu”.
Ukrajina je također zatražila od sud da naredi Rusiji da prekine diskrminaciju etničkih Tatara na Krimskom poluotoku.
Presude Međunaroidnog suda pravde, najviše sudske instance UN-a, konačne su i obvezujuće za države, prenosi Associated Press.