26 C
Sarajevo
16.09.2025

Premijerka Finske u karanteni zbog aplikacije za praćenje zaraženih sa COVID-19

Sanna Marin (34) je “asimptomatična i dobro se osjeća”, dodaje njezin ured u priopćenju.

Finska je 1. septembra uvela svoju aplikaciju za praćenje koronavirusa i tako korisnicima pametnih telefona omogućila da prime upozorenje ako su bili u bliskom kontaktu s osobom koja se na testiranju pokazala pozitivna na virus.

Aplikacija se masovno koristi u toj nordijskoj zemlji s 5,5 miliona stanovnika i preuzeta je nekih 1,8 miliona puta.

- OGLAS -

Sanna Marin je u četvrtak putem videokonferencije razgovarala s europskim kolegama, a zatim i s članovima svoje vlade o mogućem popuštanju ograničenja putovanja u zemlju.

Vlasti trenutačno dopuštaju samo ulazak putnicima iz zemalja koje imaju manje od deset novih slučajeva covida-19 na 100.000 stanovnika u protekle dvije sedmice.

- Advertisement -

Popuštanjem mjera taj bi se broj povećao na 25 novih slučajeva na 100.000 stanovnika, što odgovara mjerama uvedenim u drugim zemljama EU-a.

Vlada je bila izložena pritisku kako bi popustila ograničenja putovanja i tako pomogla tvrtkama u Laponiji koja zimi uglavnom živi od turizma.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA