Taokinja (85) koju je Hamas oslobodio otkrila detalje: Prošla sam pakao, ali su govorili da vjeruju u Kur'an i da me neće povrijediti

- Advertisement -

Ona govorila na hebrejskom, ali njena kćerka Sharone Lifschitz je prevodila, javlja Sky News

Njena majka je odvedena od boraca Hamasa na stražnjem dijelu kamioneta.

- OGLAS -

Lifshitz su “proveli kroz oranice” i udarili su je Hamasovi borci dok je odveđena u Gazu.

- OGLAS -

Kazala je da su joj otmičari skinuli sat i nakit dok se vozila. Kada je sišla s motora, ljudi koji su je dočekali rekli su joj da “vjeruju u Kur'an” i da je neće povrijediti.

Taoci su bili primorani da hodaju nekoliko kilometara po vlažnom tlu “paukove mreže” podzemnih tunela.

Prošla je kroz “pakao”, rekla je kćerka.

Međutim, Hamasovi militanti su u zatočeništvu “nježno” postupali sa taocima i “brinuli su se za naše potrebe”, rekla je Lifshitz. Dozvoljeno im je da se operu i jedu.

- OGLAS -

“Dali su nam hljeb, tvrdi sir, malo masnog krem sira i krastavac i to je bila naša hrana za cijeli dan.”

Grupa je izgledala “stvarno pripremljena” i činilo se da je operacija dugo planirana, rekla je ona.

Lifshitz je kritizirala Izraelske odbrambene snage (IDF) i rekla da nisu dovoljno ozbiljno shvatili prijetnju Hamasa prije njihovih racija u zoru 7. oktobra.

Ona je tvrdila da je militantna grupa poslala upozorenje nedeljama ranije, šaljući “balone sa vatrom i paleći naša polja”.

“IDF to nije shvatila ozbiljno.”

 
- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA