Američki predsjednik Donald Trump rekao je da ne podržava promjenu režima u Iranu, upozoravajući da bi takva promjena izazvala haos.
Obraćajući se novinarima u avionu Air Force One na putu za Nizozemsku radi učešća na samitu NATO-a u Haagu, Trump je rekao da ne želi vidjeti promjenu režima u Iranu, tvrdeći da bi tranzicija stvorila haos, javlja Sky News.
Izjava predstavlja promjenu u odnosu na Trumpov prethodni stav, jer je tokom vikenda sugerirao da je otvoren za ideju promjene režima u Iranu, tvrdeći da sadašnja vlada ometa razvoj zemlje.
“Nije politički korektno koristiti termin ‘promjena režima’, ali ako sadašnji iranski režim nije u stanju da Iran ponovo učini velikim, zašto ne bi došlo do promjene režima”, napisao je Trump na društvenim mrežama u nedjelju.
Glasnogovornica Bijele kuće, Karoline Levitt, potvrdila je ovaj stav, rekavši za Fox News da predsjednik vjeruje da iranski narod može kontrolirati vlastitu sudbinu.
Novi komentari dolaze nakon tenzija nakon američkih napada na iranska nuklearna postrojenja i iranskih uzvratnih napada na američku bazu u Kataru.