Situacija na deponiji je znatno bolja, ali stanje prirodne nesreće ostaje na snazi do daljnjeg, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon današnjeg sastanka Gradske uprave Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara povodom požara na gradskoj deponiji Uborak, koji je izbio jučer.
Nakon što je u jutarnjim satima u ponedjeljak izbio požar na gradskoj deponiji, na području grada Mostara proglašeno je stanje prirodne nesreće. Međutim, zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora i angažmanu Oružanih snaga BiH, požar je stavljen pod kontrolu.
Situacija na deponiji je znatno bolja, ali stanje prirodne nesreće ostaje na snazi do daljnjeg, izjavio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić nakon današnjeg sastanka Gradske uprave Mostara i Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara povodom požara na gradskoj deponiji Uborak, koji je izbio jučer.
Nakon što je u jutarnjim satima u ponedjeljak izbio požar na gradskoj deponiji, na području grada Mostara proglašeno je stanje prirodne nesreće. Međutim, zahvaljujući intervenciji vatrogasnih službi, Air Tractora i angažmanu Oružanih snaga BiH, požar je stavljen pod kontrolu.
Istakao je da se otpad trenutno propisno zbrinjava na drugim deponijama i da će tako ostati do daljnjeg. Građane koji odlažu kabasti otpad podsjetio je da u južnom dijelu grada postoji reciklažno dvorište komunalnog preduzeća.
Apel na građane
Kordić je također naveo da je postignut dogovor s oba doma zdravlja da objave kontakt telefone na koje se građani mogu javiti ukoliko imaju poteškoće s disanjem.
Šef Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara Arnel Voljevica dodao je da će na području deponije Uborak biti provedena dodatna ispitivanja kako bi se utvrdilo eventualno zagađenje zemljišta i vode.
“Apelujem na građane da i dalje prate upute i naredbe Štaba civilne zaštite, da izbjegavaju boravak na otvorenom, posebno trudnice, djeca i osobe s respiratornim tegobama, te da ne koriste vodu iz otvorenih izvora u blizini deponije”, rekao je Voljevica.