12 C
Sarajevo
30.04.2025

U sjedištu Parlamenta FBiH danas javna rasprava o zakonu namijenjenom zaslužnim sportistima

U sjedištu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine za danas je zakazana javna rasprava o Nacrtu zakona koji bi u slučaju da ga odobre oba doma propisao doživotnu mjesečnu finansijsku naknadu zaslužnim sportistima u Federaciji BiH.

Obavijest je upućena Olimpijskom komitetu BiH, Paralolimpijskom komitetu te sportskim savezima osim rukovodstvu oba doma Parlamenta, zastupnicima i delegatima, kao i drugim institucijama.

Vrhunski sportisti

Zakon su službeno predložile Adisa Kokić Hinović, zastupnica u Predstavničkom domu, te Silva Banović, delegatkinja u Domu naroda.

- OGLAS -

U obrazloženju su navele da u Federaciji BiH trenutno živi oko 50 vrhunskih sportista kategorisnih kao zaslužni sportisti, među njima i sadašnji državljani Bosne i Hercegovine što su rezultate na velikim takmičenjima ostvarili kao reprezentativci bivše Jugoslavije.

Naknade zaslužuju, predloženo je, osvajači prvog, drugog i trećeg mjesta na svjetskim prvenstvima, olimpijskim igrama, evropskim prvenstvima i paraolimpijskim igrama. Mjesečni iznos određivalo bi množenje koeficijenta sa iznosom prosječne plate u Federaciji BiH, a usklađivao bi se početkom svake godine s prosječnom mjesečnom platom u FBiH za prethodnu godinu. Koeficijenti su gradirani prema osvojenom mjestu. Primjerice, za osvajače prvog, na olimpijskim igrama, koeficijent bi iznosio 2,2 ako Federani parlament usvoji ovaj zakon.

- Advertisement -

Pravo na naknade

Razija Mujanović, legendarna košarkašica iz Bosne i Hercegovine, nekadašnja reprezentativka Jugoslavije i poslijeratne Bosne i Hercegovine, izjavila je za Fenu krajem prošle godine kada je proceduralni put teksta ušao u novu fazu, da neki sportisti, nakon završetka karijere, nemaju nikakve prihode, nisu zaposleni, a doprinijeli su promociji države, donijeli medalje, pa bi bilo dobro da imaju osnovne uslove za život.

– Lično poznajem dosta pojedinaca bez ikakvih primanja – kazala je.

Smatra da bi donošenje odgovarajućeg zakona na način da pravo na naknade dobiju zaslužni sportisti koji navrše 40 godina i prestanu se aktivno baviti sportom, potaklo mlade da se bore za mjesto u reprezentaciji i počnu osvajati medalje znajući da će jednog dana po završetku karijere biti i egzistencijalno obezbijeđeni.

– U regionu, primjerice u Srbiji, već niz godina zaslužni sportisti mogu aplicirati za novčane mjesečne iznose – navela je tada Mujanović.

Prema predloženom federalnom zakonu, uslovi za naknade su upravo da sportisti imaju navršenih 40 godina života i da nisu niti mogu ostvariti penziju; zatim da su državljani Bosne i Hercegovine te na osnovu sportskih rezultata ne primaju naknade u drugim državama nastalim raspadom Jugoslavije niti u sadašnjoj Bosni i Hercegovini ‘od bilo kog nivoa administrativnog organizovanja’. Za one koji su bili reprezentativci Jugoslavije je bitno da sad imaju državljanstvo BiH i stalno prebivalište u Federaciji.

Nagrada za trud i rezultate

– Naknada je nagrada za trud i rezultate, ali i stimulans mladim i perspektivnim nadama u sportu Federacije BiH da za njihov rad i trud mogu ostvariti izvanredne sportske rezultate i na kraju, doživotnu novčanu podršku – navedeno je u obrazloženju zakona.

Za njegovu primjenu bi iz budžeta Federacije Bosne i Hercegovine godišnje trebalo izdvajati 800.000 KM iz posebnog fonda Federalnog ministarstva kulture i sporta, predloženo je.

Zakon ove vrste ima entitet Republika Srpska, a pokušaji da naknade zaslužnim sportistima budu propisane na državnom nivou, u okviru Zakona o sportu, ostali su dosad bezuspješni.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA