Britanski parlament je održao hitnu raspravu o političkoj krizi u Bosni i Hercegovini, s posebnim naglaskom na secesionističkim potezima predsjednika RS-a, Milorada Dodika. Ujedinjeno Kraljevstvo je izrazilo oštro osuđenje ovih postupaka, ističući da oni predstavljaju ozbiljnu prijetnju suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine.
Ministar Savidan je oštro osudio Dodikove postupke, naglašavajući da oni ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. “Takvi postupci su neustavni i opasni, čak i za one koji žive u RS-u, kojima on navodno pruža zaštitu“, rekao je ministar. Ukazao je na čvrstu posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva Dejtonskom sporazumu, koji poštuje ovlasti oba entiteta i podržava Bosnu kao suverenu i politički nezavisnu državu.
Ministar je istakao da je Sud Bosne i Hercegovine 26. februara osudio Dodika zbog odbijanja da izvrši odluke Visokog predstavnika. “Jurisdikcija Visokog predstavnika je nepobitna, a zanemarivanje nezavisnih odluka sudova Bosne i Hercegovine podriva vladavinu prava“, dodao je ministar. Nakon presude, Narodna skupština RS usvojila je niz neustavnih zakona i predložila novi ustav, što je direktno kršenje Dejtonskog sporazuma. Ministar je upozorio da ovi potezi predstavljaju značajno pogoršanje secesionističkog puta i ugrožavaju suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.
“Dodikovi postupci ne služe građanima Bosne i Hercegovine, uključujući i one koji žive u RS-u. Građani Bosne i Hercegovine trebaju da njihovi politički lideri budu fokusirani na donošenju reformi i izgradnji inkluzivne budućnosti, umjesto na pogoršavanju tenzija i pojačavanju secesionističke retorike“, rekao je ministar.
Ministarica vanjskih poslova u sjeni, Dame Priti Patel, zahvalila se ministru na izlaganju i istakla da su pokušaji podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine, a time i Dejtonskog sporazuma, duboko zabrinjavajući. “Već mnogo godina Ujedinjeno Kraljevstvo je pouzdan podržavalac demokratskog i pluralističkog puta Bosne i Hercegovine i pouzdan promotor bezbednosti Zapadnog Balkana”, rekla je Patel.
Pitala je ministra koje konkretne korake Ujedinjeno Kraljevstvo preduzima kako bi podržalo Bosnu i Hercegovinu na putu stabilnosti i kako brani i promoviše slobodu i demokratiju u regionu. Ministar je odgovorio da Ujedinjeno Kraljevstvo intenzivno radi na diplomatskim aktivnostima sa partnerima i saveznicima, uključujući Sjedinjene Američke Države, Evropsku uniju i članice Kvinta.
“Već smo imali razgovore sa regionalnim partnerima, koji su ključni za stabilnost. Razgovarao sam sa hrvatskim ministrom vanjskih poslova Radmanom i srbijanskim ministrom vanjskih poslova Markom Đurićem. Ovo je deo redovne serije angažmana koje imamo, uključujući i kroz Berlinski proces”, rekao je ministar.
Naglasio je važnost uloge NATO-a i EUFOR-a u očuvanju mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini. “Podržavamo aspiracije Bosne i Hercegovine za euroatlantsku integraciju, uključujući i članstvo u NATO-u, kroz zajedničke vježbe oružanih snaga Ujedinjenog Kraljevstva i Bosne i Hercegovine“, dodao je ministar.
Tokom rasprave, ministar je upozorio na štetne aktivnosti Rusije u regionu, uključujući i širenje dezinformacija. “Rusija nastavlja da širi laži i dezinformacije, ne samo u Bosni i Hercegovini, već i širom Europe. Zato je važno da radimo sa našim saveznicima kako bismo se suprotstavili ovim aktivnostima“, rekao je ministar.
Parlamentarci su takođe izrazili zabrinutost zbog Dodikovog poricanja genocida u Srebrenici i njegovog učešća na konferenciji o antisemitizmu u Jerusalimu. Ministar je ponovio stav Ujedinjenog Kraljevstva da je u Srebrenici počinjen genocid i pozvao sve lidera da se uzdrže od upotrebe provocativne retorike.
Rasprava je završena pozivom političkim liderima u regionu da se fokusiraju na izgradnju stabilne i inkluzivne budućnosti, umjesto na pogoršavanje tenzija. Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje ostaje posvećeno podršci miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i širem regionu.