Uragan Beryl pogodio je Jamajku i druge karipske otoke usmrtivši najmanje osam osoba nanijevši veću materijalnu štetu na objektima. Očekuje se kako će Beryl donijeti opasne oluje i štetne valove preko Kajmanskih otoka kasno u četvrtak i petak. Beryl je sada oluja treće kategorije, s maksimalnim vjetrovima od 125 mph, objavio je Nacionalni centar za uragane.
“Predviđa se određeno slabljenje tokom sljedećih dan ili dva, međutim predviđa se da će Beryl biti na ili blizu jakog intenziteta uragana prilikom prolaska pored Kajmanskih otoka”, naveli su iz Centra.
Nakon toga, dodaje se, očekuje se dodatno slabljenje, iako se predviđa da će Beryl ostati uragan dok u petak ne stigne do poluotoka Yucatan.
Beril se trenutno nalazi oko 110 milja jugoistočno od Velikog Kajmana. Dok se u sljedećih dan ili dva očekuje određeno slabljenje, predviđa se da će oluja i dalje biti jakog intenziteta uragana ili blizu njega kad zahvati Kajmanske otoke, priopćio je Nacionalni centar za uragane.
Uragan je oštetio strukture diljem Kariba, uključujući krov međunarodne zračne luke Norman Manley na Jamajci. Žena je umrla u župi Hanover na Jamajci u srijedu nakon što je stablo palo na njen dom. U Venezueli su umrle najmanje tri osobe, dok su tri umrle u Grenadi, a jedna osoba umrla je u Saint Vincentu i Grenadinima.
Neuobičajeno tople oceanske vode koje su omogućile intenziviranje oluje Beryl pokazuju da će ova sezona uragana biti daleko od normalne zbog globalnog zatopljenja uzrokovanog zagađenjem fosilnim gorivima. Beryl je primjer kako zemlje u razvoju pate od najgorih posljedica klimatskih promjena, koje uzrokuju sve češće i ekstremnije prirodne katastrofe, upozorio je premijer Jamajke Andrew Holness. Studija iz 2022. pokazala je da je 55 najosjetljivijih svjetskih ekonomija već pretrpjelo gubitke i štete od više od 500 milijardi dolara u posljednje dvije decenije od klimatske krize.
Holness je rekao kako vjeruje da zemlja sada ulazi u “drugu fazu ove katastrofe” i napore odgovora nakon što je Beryl u srijedu donio kišu i razorne vjetrove na otok, oštetivši obalnu infrastrukturu i raselivši stanovništvo. Rekao je da je zemlja i dalje oprezna jer bi obilne padavine i dalje mogle izazvati poplave i klizišta. Na Jamajci je na snazi nadzor bujičnih poplava. U međuvremenu, dužnosnici u dijelovima južnog Teksasa pripremaju se za potencijalne udare ovog uragana tokom vikenda tako što dijele vreće s pijeskom i pozivaju neke stanovnike da se dobrovoljno evakuiraju.