Japanske bolnice sve više odvraćaju bolesnike jer se zemlja bori s porastom broja zaraženih koronavirusom što njihov zdravstveni sustav dovodi do kolapsa.
U jednom nedavnom slučaju, 80 bolnica odbilo je vozilo hitne pomoći koje je prevozilo muškarca koji je otežano disao i imao visoku temperaturu te je potraga za slobodnim mjestom trajala satima, piše AP.
Jedan drugi muškarac s visokom temperaturom zaprimljen je u bolnicu tek nakon što su djelatnici Hitne pomoći bezuspješno kontaktirali 40 klinika.
Japansko Udruženje za akutnu medicinu i Japansko društvo za hitnu medicinu priopćili su da mnoge bolničke hitne službe odbijaju primiti ljude, uključujući i one koji su doživjeli moždani ili srčani udar.
Nedostaje zaštitnih maski i druge opreme
Na početku se činilo da Japan uspješno kontrolira epidemiju, no daljnji rast zaraženih ukazao je na osnovne slabosti medicinske skrbi u Japanu, koja se do sada hvalila visokom kvalitetom i razumnim troškovima ulaganja. Osim što javnost ne slijedi strogo mjere socijalne distance, stručnjaci za ovu situaciju krive i nesposobnost vlade te nedostatak zaštitne opreme.
Naime, u Japanu nedostaje zaštitnih odijela i zaštitnih maski, što povećava rizik zaraze kod medicinskih djelatnika, ali i liječenje pacijenata s covidom-19.
Ovoga ožujka više od pet japanskih bolnica odbilo je 931 slučaj hitne pomoći ili se vozilo hitne pomoći vozilo 20 minuta ili duže kako bi našlo mjesta za pacijenta, za razliku od 700 takvih slučajeva prošle godine. U prvih 11 dana travnja, broj takvih incidenata narastao je na 830.
Koriste iste zaštitne maske više puta
Medicinski djelatnici koriste iste N95 maske više puta ili izrađuju vlastitu zaštitnu opremu. Vlasti su upozorile da bi, u najgorem scenariju, u Japanu moglo umrijeti više od 400.000 ljudi zbog nedostatka respiratora i druge opreme za intenzivnu njegu.
U Japanu je do sada zabilježeno 9787 slučajeva zaraze koronavirusom, a broj mrtvih narastao je na 190.
(Index.hr)