20 C
Sarajevo
12.07.2025

Faceplus, Dizdar II: Postoje brojni slučajevi koji su pozivino riješeni, zato prijavite seksualno uznemiravanje!

Faceplus: Na koji način reagovati ukoliko žena prepozna diskriminaciju na radnom mjestu, kome se obratiti?

Ukoliko doživite diskriminaciju na radnom mjestu, bilo da se radi o seksualnom uznemiravanju, spolnom uznemiravanju, uskraćivanju prava na osnovu spola, obavezno trebate prijaviti diskriminaciju. Postoje brojni slučajevi koji su pozitivno riješeni, a sa kojima kao javnost nismo upoznati, a mislim da o njima trebamo pričati kako bismo ohrabrili ljude da prijavljuju diskriminaciju. Možete se obratiti Instituciji ombudsmena za ljudska prava koja može izdati preporuku, pružiti pravni savjet i pomoći vam u vašem konkretnom slučaju.

Želim da napomenem da, u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije BiH, teret dokazivanja pada na tuženog/tuženu, što je izuzetak u odnosu na druge sudske postupke, tako da je na vama kao tužitelju/tužiteljici samo da iznesete činjenicu da je došlo do diskriminacije, dok tužena strana mora iznijeti dokaze da do diskriminacije nije došlo. Naravno, sudovi nisu uvijek obučeni za ovakve slučajeve, te je najbolje za početak posavjetovati se sa stručnom osobom/institucijom/organizacijom prije nego poduzmete dalje korake.

- OGLAS -

Faceplus: Sve češće smo svjedoci “seksualne zloupotrebe i ucjenjivanja”, kako pomoći ženi u našoj blizini koja o tome ne govori . Možete li nam objasniti kroz primjer? 

To su vrlo osjetljive situacije i osobu koja je preživjela seksualno uznemiravanje, seksualno nasilje ili bilo šta slične prirode ne treba siliti da prijavi bilo koga jer to za nju znači da opet mora proći kroz svoju traumu. Ali najbolji način da se nešto promijeni jeste da se o tome progovori i poduzmu odgovarajuće pravne radnje, jer u suprotnom normalizujemo takva ponašanja i dajemo počiniteljima znak da kao društvo odabravamo takve stvari. Tako da bi prije svega osoba trebala porazgovarati sa nekim u koga ima povjerenje, po mogućnosti razgovarati sa psihologom, a potom se obratiti i pravosudnim institucijama. 

- Advertisement -

Faceplus: Žena ukoliko da otkaz zbog seksualnog uznemiravanja i ucjenjivanja, naći će se u još težem položaju. Kojim mehanizmima se žene mogu izboriti sa ovom vrstom uznemiravanja ?

Kao što sam već spomenula u odgovoru na prethodno pitanje, najbolje je prijaviti počinitelja. Ovakve situacije su česte jer se bojimo reakcije okoline, da ćemo izgubiti posao itd, ali BiH ima poprilično dobre zakone koji pružaju zaštitu od seksualnog uznemiravanja (Zakon o ravnopravnosti spolova, Zakon o zabrani diskriminacije), te se zaštita sigurno može ostvariti na sudu. U jednom slučaju žena je doživjela seksualno uznemiravanja na radnom mjestu od strane svog kolege. Svakodnevno joj je upućivao različite komentare seksualne prirode i pozivao je na seks, a nakon što ga je odbila, počeo ju je vrijeđati pred svim kolegama i kolegicama i stvorio je za nju neprijatno, ponižavajuće i zastrašujuće okruženje. Ona se usudila da podigne tužbu za seksualno uznemiravanje, te je sud izrekao tuženom kaznu od godinu dana zatvora.

Faceplus: Položaj žena u regionu u odnosu na BiH?

U regiji je slična situacija kao kod nas, negdje je nešto bolje, negdje lošije. U svakom slučaju učimo na primjerima jedni drugih i tako zajedno koračamo ka većoj ravnopravnosti.

Istraživanja pokazuju da siromašnije porodice koje moraju da biraju školovanje za kćerku ili sina u većem broju biraju sina (u državi koja ima više žena nego muškaraca u smislu pismenosti 6 puta je više nepismenih žena nego muškaraca).

U situaciji koju ste opisali govorimo o diskriminaciji na osnovu spola i nadležne institucije moraju da se proaktivno uključe, da stimulišu obrazovanje i pomognu roditeljima oko finansijskog tereta.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA