-3.1 C
Sarajevo
26.11.2024

WHO: Nejednakost u pristupu i raspodjeli vakcina najveća prepreka okončanju pandemije

Nejednakost u raspodjeli vakcina najveća je prepreka okončanju globalne pandemije koronavirusa, rekao je u četvrtak čelnik Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, prenosi Anadolu Agency (AA).

Uzimajući u obzir podatke koje su objavili Razvojni program UN-a (UNDP) i Univerzitet u Oxfordu, kazao je da će nepravda koja se dešava kada su u pitanju vakcine protiv COVID-19 imati trajni i duboki utjecaj na društveno-ekonomski oporavak u zemljama s niskim i nižim srednjim dohotkom bez hitnih mjera za jačanje ponude i osiguravanje jednakog pristupa za svaku zemlju, uključujući i podjelu doza.

“Nejednakost kada je u pitanju nabavka i distribucija vakcina najveća je svjetska prepreka zaustavljanju ove pandemije i oporavku od COVID-19”, rekao je Tedros, koji je u japanskoj prijestolnici kako bi prisustvovao ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Tokiju.

- OGLAS -

Kako je kazao, ekonomski, epidemiološki i moralno, u najboljem je interesu svih zemalja da se koriste najnoviji pristupi kako bi vakcine za spašavanje bile dostupne svima.

Tedros je istakao da je vrijeme da se osigura brza podjela vakcina.

- Advertisement -

Administrator UNDP-a Achim Steiner kazao je da se u nekim zemljama sa niskim i srednjim prihodima vakciniše manje od jedan posto stanovništva, što doprinosi dvosmjernom oporavku od pandemije COVID-19.

Pozvao je na “brzu, kolektivnu akciju”.

I ranije su upućeni pozivi na uklanjanje barijera za povećanje proizvodnje vakcina i osiguravanje finansijske podrške, tako da se vakcine distribuiraju na pravičan način kako bi došlo do istinskog globalnog ekonomskog oporavka.

Novi podaci MMF-a, Svjetske banke, UNICEF-a i Gavija, pokazuju da se predviđa da će bogatije zemlje brže vakcinisati i ekonomski se brže oporaviti od COVID-19.

Istovremeno, siromašnije zemlje nisu mogle vakcinisati svoje zdravstvene radnike i najugroženiju populaciju i možda neće postići nivo na kojem su bile prije COVID-19 ni do 2024. godine.

“U međuvremenu, delta i druge varijante tjeraju neke zemlje da vrate stroge mjere javnog zdravstva”, navedeno je u izvještaju.

“Ovo dodatno pogoršava socijalni, ekonomski i zdravstveni utjecaj, posebno za najugroženije i marginalizirane ljude”.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA