ŠTA SE TRENUTNO DOGAĐA:
- U Rusiji počinju parade za Dan pobjede
- Zelenski: ‘Poginulo je 60 ljudi u raketiranju škole’
- Velika Britanija objavila nove sankcije Rusiji
- Ukrajinska veleposlanica u SAD-u: ‘Rusija nije drugačija od nacista’
- Borrell: EU bi trebao zaplijeniti ruske rezerve za obnovu Ukrajine
- Putin: ‘Rusija je izvršila preventivni otpor agresiji’
Tradicionalno, svake godine, na moskovskom Crvenom trgu održat će se velika vojna parada koja počinje u 9 sati po našem vremenu. Procjenjuje se da će u paradi sudjelovati oko 11.000 vojnika, uz brojne tenkove, avione i drugu vojnu opremu.
Ovogodišnja vojna parada na Crvenom trgu u Moskvi razlikuje se od pređašnjih po tome što na manifestaciji neće sudjelovati niti jedan predsjednik strane države.
Ministar odbrane Ruske Federacije Sergej Šojgu salutirao je okupljenim vojnicima.Tačno u 9 sati krenula je vojna parada u Moskvi, prva četa od osam vojnika maršira sa zastavama Rusije i s crvenom zastavom na kojoj je srp i čekić.
Na paradu je stigao i predsjednik Rusije Vladimir Putin, pozdravio je okupljenje i pozdravio se sa uzvanicima.