Blinken: “Previše Palestinaca je ubijeno, a posebno djece”

- Advertisement -

Nakon sastanka s liderima Turske i Grčke, na početku jednosedmičnog putovanja s ciljem smirivanja tenziaj koje su porasle od početka rata Izraela sa Hamasom u oktobru, Blinken je govorio o interesu svih nacija na Bliskom istoku. 

– Želimo biti sigurni da zemlje koje se tako osjećaju također koriste svoje veze, koriste svoj uticaj, koriste svoje odnose s nekim od aktera koji bi mogli biti uključeni kako bi držali poklopac na stvarima, kako bi bili sigurni da ne vidimo širenje sukoba – rekao je Blinken. 

- OGLAS -

Grupa Hezbolah se oglasila i saopćila da je su njeni pripadnici ispalili rakete na Izrael, a glavni neprijatelj rekao je da je udarila u terorističku ćeliju u znak osvete. 

- OGLAS -

Blinken je kazao da je važno da Izrael ima sigurnost na sjeveru zemlje. 

– Iz perspektive Izraela, očito nije zainteresiran, ne želi eskalaciju… ali oni također moraju biti potpuno spremni da se brane – dodao je.

 Blinken je rekao i da ako napori za rješavanje krize ne uspiju, ishod biti “beskrajni ciklus nasilja… i život nesigurnosti i sukboa za ljude u regionu”, dodavši da će razmotriti šta bi se moglo učiniti kako bi se zaštitili civili u Gazi. 

– Previše Palestinaca je ubijeno, posebno djece – istakao je. 

- OGLAS -

Prema podacima palestinskih zvaničnika, od početka sukoba 7. oktobra ubijeno je 22.700 Palestinaca, a sukob se proširio na Zapadnu obalu, Liban i Crveno more.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA