Pojedini lokalni zvaničnici navode da su gradske historijske znamenitosti postale nepristupačne i da država treba što prije pronaći rješenje za ovaj problem
Makakijima strpljenje nije vrlina. Pažljivo prate kretanja oko sebe i ugledaju li u nečijoj ruci zanimljivu hranu, kreću u napad. Nije im strano ni posegnuti u torbu turista. Naravno, njihova meta je hrana, ali ne mogu s daljine uvijek procijeniti što je jestivo pa grabe i sunčane naočale, novčanike, bočice s vodom…, javlja Anadolu.
Dobrodošli u Lopburi, tajlandski grad kojim vladaju majmuni. Ima ih oko 3.500. Kreću se ulicama, rade nered i prava su turistička atrakcija. Turisti oduševljeno dolaze vidjeti populaciju makakija koja ovdje živi stoljećima.
Zbog njih su zatvorene i mnoge radnje, ali turistima je sve to zanimljivo pa i dalje dolaze u ovaj tajlandski grad.
Pojedini lokalni zvaničnici navode da su gradske historijske znamenitosti postale nepristupačne i da država treba što prije pronaći rješenje za ovaj problem.
Video možete pogledati ovdje.
Centralna lokacija u gradu je Pra Prang Sam Yod, poznatija kao Hram majmuna. Hram je izgrađen u 13. stoljeću na području okruženom gustom šumom. U početku je bio hinduističko svetište, a kasnije je posvećen Budi. Oko hrama je s godinama niknuo grad, šuma je nestala, a majmuni su ostali. Sa šumom je nestao i njihov prirodni izvor hrane pa su vrlo brzo počeli ovisiti o ljudima za prehranu. Lokalcima nisu smetali, navikli su na suživot s njima i vjerovali da su ovi dugorepi makakiji živući predstavnici hinduističkog boga Hanumana i simboli sreće.
I dok je suživot s majmunima započeo uz vjerovanje da čuvaju grad, stvari su se u međuvremenu, izmakle kontroli. Lokalno stanovništvo prodaje turistima grickalice za majmune i slatke sokove koje ovi posebno vole, no životinje dugog repa često će se same počastiti, ne birajući za čime će posegnuti. Kako bi malo uveli reda, ali i zaradili od turista, lokalci su izradili male praćke kojima tjeraju majmune kad navale na njihove štandove.