U glavnom gradu Hrvatske održana je konferencija Energetika 2020. “Green New Deal za Hrvatsku” koja je posvećena političkoj inicijativi novoizabrane Europske komisije te posljedicama koje će ta politika imati na hrvatsku energetiku, javlja Anadolu Agency (AA).
Nova Europska komisija (EK) na čelu s Ursulom von der Leyen predstavila je europski Zeleni plan (Green New Deal), skup mjera, politika i regulatornih rješenja čiji je cilj u potpunosti dekarbonizirati Europu do sredine ovog stoljeća, što se smatra jednim od najambicioznijih planova za zaštitu klime u povijesti.
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković kazao je kako je u posljednjih 50 godina zbog ljudskih aktivnosti došlo do porasta prosječne temperature za 1 stupanj Celzijusa u odnosu na predindustrijsko razdoblje.
„Očekuje se da će globalna temperatura porasti za daljnjih 1,5 stupanj do 2050. te za 2,9 do 3,4 do 2100. godine, uz provedbu Pariškog sporazuma, prije svega, zbog sve veće emisije stakleničkih plinova iz fosilnih goriva, industrije i intenzivne poljoprivrede”, kazao je hrvatski premijer.
Dodao je kako stručnjaci upozoravaju da će to uzrokovati značajan porast razine mora, smanjenu dostupnost vode, utjecati na dostupnost hrane, zdravlje i sigurnost.
Plenković je naveo da je razina mora od početka 20. stoljeća porasla za oko 20 centimetara, a samo od 1990. godine 10 centimetara, te kako je pitanje hoće li do kraja stoljeća razina mora narasti za 30 centimetara, metar ili čak za 2,5 metra.
U proteklih 60 godina svjetsko stanovništvo povećalo se dva i pol puta, potrošnja energije četiri puta, a emisije stakleničkih plinova sedam puta, rekao je hrvatski premijer.
„Odgovornost Europe je tim veća što je naš kontinent u proteklih 250 godina pridonio za četvrtinu emisije CO2 u atmosferu, isto koliko i Sjedinjene Američke Države”, kazao je Plenković te dodao kako danas EU emitira 10 posto ukupnih stakleničkih plinova.
Istaknuo je kako će Hrvatska tijekom svog predsjedanja Vijećem EU-a imati važnu ulogu u povezivanja država članica i u pronalasku zajedničkog rješenja za “Green New Deal”, s obzirom da sve države nemaju istu poziciju, istu količinu industrije, a time ni istu emisiju stakleničkih plinova.
Plenković je najavio kako će se raditi na suradnji u Zelenom planu s državama jugoistoka Europe čiji će ukupni financijski plan za održivu Europu za narednih deset godina iznositi bilijun eura.
Zeleni plan ima za cilj da Europa do 2050. postane prvi klimatski neutralan kontinent, s tim da je za to emisije CO2 do 2030. potrebno smanjiti za 45 posto.