Povodom međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, Delegacija Evropske unije u našoj zemlji i Misija OSCEa predstavili su mrežu kontakt tačaka u tužilaštvima i policijama u čitavoj državi. Ova inicijativa za cilj ima jačanje sigurnosti novinara i medijskih radnika, a kontakt osobe bit će strateški pozicionirane u tužilaštvima i policijskim organima u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Ambasador Johann Sattler, šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik EU u BiH, rekao je da novinari imaju ključnu ulogu u promociji slobode izražavanja i očuvanju demokratije kroz informisanje i izvještavanje o važnim temama, te da uživaju punu podršku Evropske unije.
„Nažalost, svjedoci smo stalnih napada na novinare, kao i nepovoljnog okruženja za slobodu medija. Među onima koji napadaju i prijete novinarima u BiH su i javni dužnosnici i politički akteri. Također bilježimo razočaravajuće trendove širom BiH, a posebno u Republici Srpskoj, sa usvajanjem ili predlaganjem zakona koji sužavaju prostor za građanski angažman i potiču autocenzuru. Zadovoljstvo mi je što smo se udružili s OSCE-om i VSTV-om BiH u saradnji s tužilaštvima, policijskim agencijama i ministarstvima unutrašnjih poslova kako bismo novinarima, putem imenovanja kontakt osoba, omogućili dodatni pristup institucionalnim pravnim lijekovima“, rekao je ambasador Sattler.
Novinari, medijski radnici, predstavnici policije i pravosuđa okupili su se kako bi potvrdili ključnu važnost zaštite i sigurnosti novinara u Bosni i Hercegovini. Inicijativa je odgovor na sve veći broj napada i incidenata koji se tiču novinara i medijskih radnika.
„Ova zajednička inicijativa je dokaz nedvosmislene posvećenosti naših organizacija očuvanju temeljnih ljudskih prava na slobodu izražavanja i ključnu ulogu koju imaju novinari u demokratskim društvima“, istakao je ambasador Brian Aggeler, šef OSCE Misije u BiH.
Događaj je uključivao sadržajnu panel diskusiju, uz učešće više novinara koji su podijelili svoja lična iskustva kao mete i žrtve nasilja na internetu ili van njega, u prisustvu imenovanih kontakt osoba.
Darko Martinčević, tužilac Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, i jedna od imenovanih kontakt tačaka, rekao je da je ključna uloga koju imaju tužilaštva i policija u zaštiti novinara.
„Pozvao bih sve novinare koji su žrtve nekog krivičnog djela da isto prijave bez odlaganja jer upravo pravovremena prijava krivičnog djela u značajnoj mjeri olakšava gonjenje i otkrivanje počinitelja krivičnih djela“, rekao je Martinčević.
Slađan Tomić, jedan od panelista i novinar online magazina Buka, ukazao je da je izostanak posljedica za nasilje nad novinarima često ukorijenjeno u neadekvatnoj zakonskoj regulativi.
„Inspektori i tužioci često navode da bi procesuiranje krivičnih djela ugrožavanja sigurnosti bilo izvodljivije uz prilagođen krivični zakon. Stoga je imperativ ne samo pozabaviti se provedbom postojećih zakona, već i razmotriti njihove eventualne izmjene i dopune“, naglasio je Tomić.