Komšić: Za očekivati je da će Dodik tražiti posebnu sjednicu NSRS

- Advertisement -

Govoreći o sjednicama, rekao je kako su bile redovne tačke dnevnog reda koje se tiču situacije sa korona virusom, izvještaja Vijeća ministara BiH, kao i tačke koje se tiču borbe sa ileganlin migracijama, ali i trafficingom.

“Raspravljali smo i o ‘Malom Šengenu’ i prijedlogu Dodika da Bosna i Hercegovina odmah ide u pristupanje ‘Malom Šengenu’. Naš zaključak je drugačiji, odnosno želimo da se prvo vidi šta podrazumijeva ‘Mali Šengen’, te smo naložili Vijeću ministara da uradi analizu o tome šta to znači za BiH”, rekao je Komšić.

- OGLAS -

Govoreći o dvjema vanrednim sjednicama, Komšić je rekao kako se jedna ticala premještanja Ambasade Bosne i Hercegovine iz Tel Aviva u Jerusalem, a druga se ticala priznavanja Kosova kao nezavisne države.

- OGLAS -

“Moj prijedlog je bio da se o prebacivanju Ambasade BiH ne raspravlja jer je to suprotno rezoluciji UN-a. Takva odluka bi značila da bi BiH kršila taj akt i iz toga bi proizašle ogromne posljedice za BiH, posebno na međunarodnom planu. Vidjeli ste i kako se reagovalo na sporazum Vučića i Hotija. Moj prijedlog je da taj sporazum ne treba da bude vezan za BiH, pogotovo ne premještanje Ambasade BiH”, kazao je član Predsjedništva BiH Komšić.

“U tom slučaju treba odgoditi i raspravu o priznanju Kosova. Dodik to nije prihvatio. Glasali smo 2:1, odbijen je njegov prijedlog da se Ambasada iz Tel Aviva premjesti u Jerusalem i nakon toga na sljedećoj sjednici smo donijeli smo odluku 2:1 Džaferović i ja da BiH priznaje Kosovo, Dodik je bio protiv i to treba biti tema naredne rasprave i ako bude tako kako je do sad bilo, za očekivati je da će Dodik tražiti posebnu sjednicu NSRS iznoseći poznate stavove gdje se povezuje Kosovo i BiH, odnosno status RS i Kosova što je po meni van svake pameti i jedna rizična priča koja može eskalirati u priču o secesiji, a svi znate kuda bi to vodilo i u kakav krug pakla ulazimo sa takvom pričom”, rekao je.

“Nema šanse da BiH premjesti ambasadu, bar dok je odnos snaga ovakav kakav je, a Kosovo je realnost, Kosovo je nezavisna država i bježati od toga šta će Dodik u NSRS reći a svi znamo šta govori i misli. Neka sve izađe na vidjelo”, kazao je.

“Šta će biti različito u odnosu na ovo što do sada Dodik izjavljuje, šta će se desiti? Izaći će tamo srbovati, srbovati, srbovati i…? Neće ništa biti. Kosovo je nezavisna država”, istakao je.

- OGLAS -

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je kazao i kako se nisu osvrnuli na jučerašnju posjetu Zagrebu Milorada Dodika.

Također, odgovorio je i na pitanje novinara da li je Dodik tražio minutu šutnje za preminulog Momčila Krajišnika te uzvratio: “Šta mislite šta je bilo? Pazite, prvo Jerusalem pa minuta šutnje i šta će onda reći o odluci o priznanju Kosova? Ako se neko plaši takvih odluka onda ne treba da sjedi u ovoj zgradi”.

Komšić je rekao i kako se kada je riječ o trafficingu i migrantskoj krizi u BiH počelo kretati sa mrtve tačke te da smatra da će ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić biti uporan u ovome problemu i da bi moglo dati nekog rezultata u konačnici.

“Pitanje migranata je pitanje istočne granice BiH, razbijanje grupa koje to organizovano rade, kao i smještaj ljudi koji su na teritoriji BiH. U ovome trpi najviše Krajina, odnosno USK, i traženo je da se obezbijedi iznos od 5 miliona za smještaj te populacije”, izjavio je.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA