Ministar Bošnjak je podsjetio da nas na dekarbonizaciju obavezuje EU.
„Kanton Sarajevo je učinio mnogo koraka i postupaka da se proces dekarbonizacije desi u KS“, rekao je Bošnjak.
Klimatolog Krajinović upozorava da smo zagadili atmosferu gasovima!
„Zima iza nas je najtoplija koja postoji! Sve su to posljedice klimatskih promjena! Čovjek je krivac za ove posljedice“, poručio je Krajinović.
Profesor Domljan nam je pojasnio važnost procesa dekarbonizacije, ali i upozorio na finansijske barijere na tom putu.
„Jedva smo u FBiH prošle godine donijeli relevatne zakone! Reforme koje se uvode u bh. društvo odozgo – top down ne uvode se kako treba! Trebamo ih uvesti bottom up – od lokalnih zajednica! Pozitivan primjer je grad Konjic! Postoje finansijske barijere koje bi trebalo riješiti da se može ulagati u izvore obnovljive energije“, rekao je Domljan.
Rinan Al-Tawil nam je rekao da se radi sa profesorima i potencijalnim investitorima koji su zainteresovani za rješavanje ovog problema, u nadi da će uskoro biti ponuđeno kvalitetno rješenje koje će pokrenuti veće investicije.
„Nažalost, svi napreduju u odnosu na nas, što se tiče tranzicije iz fosilnih goriva! Imamo malo projekata. Imamo toliko potencijalnih investitora, ali jako malo projekata! Na kraju će građani ispaštati! Trebaju se svi aktivnije uključiti. Imamo mnogo resursa koji nisu završeni kao projekti“, upozorio je Al-Tawil.
Profesor Musić nam je pojasnio da nije moguće dekarbonizaciju sprovesti dokraja na osnovu postojećih modela!
„Podrška EU se ogleda od samih početaka procesa zelene tranzicije kroz različite projekte. Nacionalni energetski plan je počeo uz podršku USAID-a, a završit će, nadam se, ovom podrškom EU uz projekt EU4Energy. Ciljevi uključuju mnoge projekte koje je potrebno realizovati u narednih pet godina. U BiH se 65% električne energije se proizvodi iz termoelektrana! Kompletne regije zavise od uglja i EU želi provesti ‘pravednu tranziciju’ kako bi se olakšalo tim regijama! Ovdje trebaju četiri godine da se provede projekt“, poručio je Musić.
Stručnjaci su pojasnili kako se zelena tranzicija ne može spovesti bez digitalizacije! Pojasnili su to i na primjeru prekida napajanja električnom energijom u junu u cijeloj regiji, pojašnjavajući kako se nije smio desiti! Pojasnili su da je problem termoelektrana da, kada se sistem raspadne, potrebni su sati da se uključe na mrežu, te da je rješenje graditi kapacitete na bazi obnovljivih izvora uz potrošnju. Poručili su da moramo preći sa fosilnih na obnovljive izvore energije, kako bismo generacijama koje dolaze dali šansu!
Kompletnu emisiju pogledajte na našem YouTube kanalu.