Delegacije palestinskih organizacija danas su u Kairu započele pregovore o organizaciji predstojećih parlamentarnih i predsjedničkih izbora u Palestini, javlja Anadolu Agency (AA).
“U fokusu dvodnevnih nacionalnih pregovora će biti izbori, uključujući i pitanje organizacije izbornog procesa bez mogućnosti uplitanja i prevara“, kazao je za AA Hazem Qassem, glasnogovornik Hamasa.
On je kazao i da će teme pregovora biti i neutralizacija djelovanja pojedinaca i grupa koji bi mogli uticati na izbornu volju palestinskih birača te dodatni koraci kako bi se ojačala prava i slobode u Zapadnoj obali i Gazi.
“Hamas ima mogućnosti za rješavanje svih prepreka kako bi se postigao ovaj cilj”, poručio je Qassem.
Palestinci planiraju održati parlamentarne izbore 22. maja, a predsjedničke izbore 31. jula ove godine i to će biti prvi izbori u Palestini nakon 15 godina.
Palestinski pokret otpora Hamas i njegov suparnički pokret Fatah, kojeg predvodi palestinski predsjednik Mahmud Abbas, su u sukobu otkako je Hamas preuzeo vlast u Gazi nakon izbora 2007. godine.
Međutim, u septembru prošle godine su ta dva palestinska pokreta na pregovorima u Turskoj postigli sporazum o neophodnosti održavanja parlamentarnih i predsjedničkih izbora u Palestini.