Ruska invazija na Ukrajinu ušla je u četrdeset deveti dan.
Ukrajinci su sinoć kasno objavili da su uhapsili Putinovog najbližeg saveznika u Ukrajini Viktora Medvedčuka, a kasnije se i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski oglasio rekavši da želi da se ovaj proruski političar zamijeni za ukrajinske zarobljenike.
Joe Biden, američki predsjednik, nazvao je stradanja u Ukrajini genocidom, a najavljen je i novi paket pomoći Ukrajini iz Sjedinjenih Američkih Država.
TOK DOGAĐAJA U UKRAJINI IZ MINUTE U MINUTU
22:30 Ukrajinski mediji: “Napadnut je ruski brod u Crnom moru, šteta je velika”
U Crnom moru je napadnuta ruska krstarica, javljaju ukrajinski mediji. “Na brodu je nastala vrlo ozbiljna šteta”, rekao je čelnik regionalne vojne uprave Odese, javlja Suspilne News.
Ukrajinski izvor je za Sky News rekao da je brod u plamenu i da mu drugi ruski brodovi pristižu u pomoć. “Brod se nalazi oko 25 nautičkih milja od Zmijskog otoka, južno od Odese”, rekao je izvor.
22:00 Ukrajinska vojska: “Uništili smo kolonu ruskih vozila”
Ukrajinski Glavni stožer Oružanih snaga objavio je fotografiju koja navodno prikazuje uništenu rusku vojnu kolonu. Kažu da su napad izvele ukrajinske zračne snage i pogodile kolonu, ali ne navode gdje se to dogodilo. Objavili su i fotografije dokumenata za koje kažu da su “cinična ruska propaganda”.
21: 38 Francuska će Ukrajini poslati novu vojnu pomoć
Francuska će na zahtjev Kijeva poslati Ukrajini dodatnu vojnu pomoć, izjavila je francuska ministrica Oružanih snaga Florence Parly.
“Slijedeći nove ukrajinske zahtjeve, najavila sam svom (ukrajinskom, op. a.) kolegi da će Francuska pružiti dodatne vojne sposobnosti, uz već uplaćenih 100 miliona eura donacije opreme”, piše Parly.
21:25 Rusija uvela sankcije za 398 američkih zastupnika
Rusija uvodi sankcije protiv 398 zastupnika američkog Kongresa i 87 kanadskih senatora, javlja Reuters pozivajući se na rusku novinsku agenciju.
Prema agenciji Interfax, Ministarstvo vanjskih poslova Rusije kaže da je uvođenje sankcija odgovor na američke sankcije koje su uvedene prošlog mjeseca protiv 328 zastupnika ruske Dume ili parlamenta. Rusija planira uskoro uvesti dodatne sankcije, piše Interfax.
21:15 Gradonačelnik: “Pojačani su napadi na Harkiv”
“Rusko bombardiranje Harkiva, grada na sjeveroistoku Ukrajine, dramatično se pojačalo od jučer”, rekao je gradonačelnik Igor Terehov.
“Neprijatelj bombardira stambene kuće, stambena naselja. Nažalost, ima civilnih žrtava. Najgore je što ginu djeca”, rekao je gradonačelnik za nacionalnu televiziju.
Harkiv je drugi po veličini grad u Ukrajini i jedno od poprišta intenzivnih borbi od početka invazije.
20:42 Biden: “Šaljemo dodatnih 800 miliona dolara vojne pomoći”
Američki predsjednik Joe Biden najavio je danas da će SAD dati dodatnih 800 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini, javlja Reuters.
“Ukupna pomoć koju je SAD poslao Ukrajini sada prelazi 2.4 milijarde dolara. Najnoviji paket uključuje topničke sisteme, topničko streljivo i oklopne transportere”, rekao je Biden u današnjoj izjavi nakon razgovora s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
20:37 Rusija: “Srušili smo 130 ukrajinskih aviona i 103 helikoptera”
Rusija tvrdi da je ukupno od početka invazije uništila 130 ukrajinskih zrakoplova, 103 helikoptera, 244 protuzračna raketna sistema, 447 bespilotnih letjelica, 2173 tenka i drugih oklopnih borbenih vozila, 243 raketna sistema, 937 topova i minobacača, kao i 2082 specijalna vojna vozila.
20:34 Rusija zaprijetila napadima na Kijev
Rusko ministarstvo je objavilo da je morska trgovačka luka u Mariupolju “potpuno oslobođena od militanata nacističke formacije Azov”.
“Svi taoci koje su nacisti držali na brodovima u luci, uključujući i strane, oslobođeni su. Ostaci jedinica ukrajinskih trupa i nacista Azov koji se nalaze u gradu blokirani su i lišeni mogućnosti da pobjegnu iz okruženja”, rekao je rekao glasnogovornik ovog ministarstva Igor Konašenkov.
“Vidimo pokušaje sabotaže i udara ukrajinskih vojnika na objekte na teritoriju Ruske Federacije. Ako se takvi slučajevi nastave, Oružane snage Ruske Federacije nanijet će udare na centre odlučivanja, uključujući Kijev, od kojih se ruska vojska do sada suzdržavala”, rekao je.
20:30 Razgovarali Biden i Zelenski
Američki predsjednik Joe Biden razgovarao je danas s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kako bi ga obavijestio o pomoći koju SAD šalje u Ukrajinu, objavila je Bijela kuća. Razgovor je trajao oko sat vremena.
Zelenski piše da su razgovarali o ruskim ratnim zločinima i dogovorili uvođenje snažnijih sankcija Rusiji.
20:15 Rusija: “Zauzeli smo luku u Mariupolju”
Ministarstvo odbrane Rusije saopćilo je da je luka Mariupolj sada pod ruskom kontrolom. Međutim, čini se da je ostatak grada na jugu Ukrajine još uvijek sporan.
Odbrambeni i sigurnosni analitičar, profesor Michael Clarke, za Sky News je rekao da je gotovo sigurno da će Mariupolj pasti za nekoliko sati, a ne dana. Kaže i da bi preko noći moglo doći do dramatičnog razvoja događaja.
20:00 Vojni načelnik: “Rusi u regiji Sumi ubijali i mučili civile”
“Više od 100 civila ubijeno je u regiji Sumi”, tvrdi vojni načelnik regije Dmitro Živicki. Každa da je mnogo leševa imalo vezane ruke. Na nekima su vidljivi znakovi mučenja ili prostrijelne rane na glavi.
Naveo je da su ruski vojnici “pucali na sve”, uključujući starce i djecu. “Mnogi ljudi je nestalo ili je zarobljeno”, dodao je.
19:30 Podoljak: “Evropa godinama zatvara oči pred ruskim zločinima”
Član ukrajinskog pregovaračkog tima Mihajlo Podoljak optužio je evropske političare da su godinama zatvarali oči pred ruskim zločinima. Podoljak je na Twitteru napisao da Ukrajini ne trebaju riječi podrške ili suosjećanja, već djela.
19:00 Zelenski se sastao sa predsjednicima Poljske, Litve, Latvije i Estonije
18:30 Ovako danas izgleda pozorište u Mariupolju
Ovako danas izgleda unutrašnjost granatiranog pozorišta u Mariupolju, u čijem podrumu su se civili skrivali od granatiranja. Ukrajinski dužnosnici tvrde da je u napadu na pozorište ubijeno 300 ljudi. Fotografije su nastale tokom putovanja koje je za strane novinare organizirala ruska vojska.
17: 50 Le Pen poziva na jače odnose NATO-a i Rusije
Kandidatkinja za predsjednicu Francuske Marine Le Pen kaže da će predložiti bliže odnose između NATO-a i Rusije ako osvoji vlast.
Na konferenciji za novinare, političarka krajnje desnice pozvala je na “strateško približavanje” između dviju zemalja nakon završetka rata u Ukrajini.
17:38 Evropska unija odobrila daljnju vojnu pomoć Ukrajini, ukupno 1.63 milijarde dolara
Evropska unija je odobrila dodatna 543 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini. EU je ukupno dodijelila 1.63 milijarde dolara pomoći kako bi pomogla zemlji u odbrani od ruskih snaga.
Novi paket finansirao bi opskrbu opreme i zaliha ukrajinskim oružanim snagama, što uključuje “osobnu zaštitnu opremu, komplete prve pomoći i gorivo”.
“Dok se Rusija priprema za ofanzivu na istok Ukrajine, ključno je da nastavimo i pojačamo našu vojnu podršku Ukrajini kako bismo odbranili njenu teritoriju i stanovništvo i spriječili daljnje patnje”, rekao je Josep Borrell, visoki predstavnik EU za vanjsku politiku.
17:30 Rusija komentirala optužbe za hemijsko oružje: “To je laž, mi ga nemamo”
Rusija je odgovorila na optužbe da je koristila hemijsko oružje tokom invazije na Ukrajinu. Kaže da je to laž i da je sve zalihe uništila.
17:00 Zelenski: “Šaljite nam oružje odmah”
Ukrajinski predsjednik pojavio se u novom videu koji poziva na slanje oružja sa Zapada. Zelenski je rekao da je potrebno više oružja da bi se “spasili milioni Ukrajinaca, kao i milioni Evropljana”. “Sloboda mora biti naoružana bolje od tiranije”, rekao je.
Zelenski je naveo niz potrebnog specifičnog oružja uključujući topništvo od 155 mm, sisteme za lansiranje raketa, oklopna vozila i borbena vozila pješaštva. Tražio je tenkove T-72 “iz SAD-a ili Njemačke” i rekao da je potrebno više vojnih aviona.
16:30 Zamjenik gradonačelnika Dnipra: “Mrtvačnice su pune mrtvih ruskih vojnika”
Zamjenik gradonačelnika Dnipra kaže da su gradske mrtvačnice krcate tijelima ruskih vojnika. Mihail Lisenko rekao je da se u četiri hladnjaka nalazi više od 1500 leševa koje gradski dužnosnici ne žele kremirati ili pokopati u masovne grobnice, prenosi AFP.
16:00 Međunarodni kazneni sud: “Ukrajina je mjesto zločina”
Glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda Karim Khan, koji je bio u posjeti ukrajinskom gradu Buči, rekao je da je ta zemlja “mjesto zločina”.
“Ovdje smo jer imamo razumne osnove vjerovati da su počinjeni zločini iz nadležnosti suda”, rekao je novinarima. “Moramo probiti maglu rata da bismo došli do istine. To zahtijeva neovisnu, nepristranu istragu”, rekao je.
Dodao je da će forenzički tim ICC-a započeti s radom u gradu. Buča je navodno bila poprište stotina civilnih ubistava za koja Ukrajina okrivljuje ruske snage koje su je okupirale nekoliko sedmica. Rusija poriče odgovornost za smrt.
15:35 “Švedska će odluku o članstvu u NATO-u donijeti nakon ozbiljne analize”, kaže premijerka
“Švedska će odluku o mogućem članstvu u NATO-u donijeti tek nakon ozbiljne analize situacije i uvažavanja svog najboljeg interesa”, rekla je švedska premijerka Magdalena Andersson.
“Sigurnosni krajolik potpuno se promijenio nakon ruske invazije na Ukrajinu i s obzirom na ovu situaciju, moramo stvarno razmisliti o tome što je najbolje za Švedsku i našu sigurnost i naš mir u ovoj novoj situaciji”, rekla je Andersson govoreći zajedno sa svojim finskim kolegom u Stockholm nakon bilateralnog sastanka.
“Ovo je vrlo važno vrijeme u historiji. Postoji prije i poslije 24. februara”, rekla je Andersson. “Mislim da stvarno morate analizirati novonastalu situaciju, učiniti to vrlo ozbiljno, razmisliti o posljedicama, prednostima i nedostacima svih mogućih puteva naprijed.”
15:22 Kremlj odgovorio Zelenskom o hapšenju Viktora Medvedčuka!
Kremlj je odgovorio na zahtjev Ukrajine da zamijeni zarobljenog političara Viktora Medvedčuka za Ukrajince koji su zatočeni u Rusiji. Ukrajina je privela Viktora Medvedčuka, proruskog ukrajinskog političara. Poznato je da ima blizak odnos s Vladimirom Putinom.
Više o tome čitajte OVDJE.
15:13 Rusija zaprijetila NATO-u i SAD-u!
“Rusija će na američka i NATO vozila koja prevoze oružje na ukrajinskom teritoriju gledati kao na legalne vojne mete”, rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, prenosi Reuters.
Više o tome čitajte OVDJE.
15:01 Finska objavila u kojem će roku odlučiti o pristupanju NATO-u
Finska će uskoro odlučiti hoće li podnijeti zahtjev za priključenje NATO-u.
15:00 Putin komentarisao sankcije, priznao da Rusiji stvaraju probleme
Ruski predsjednik Vladimir Putin sudjelovao je na virtuelnom sastanku o ekonomskim i razvojnim pitanjima ruskih arktičkih teritorija i sjevernomorske rute.
Više o tome čitajte OVDJE.
PRETHODNA DEŠAVANJA U UKRAJINI MOŽETE PROČITATI OVDJE.


