Prva i najbitnija stvar na koju trebate obratiti pažnju pri kupnji novog Androida njegova je cijena. Premda svi imamo odokativnu ideju što tražimo, najvažnije je krenuti od bitnog pitanja – koliko smo spremni platiti. Telefoni se upravo zato generalno trpaju u tri kategorije – budžetne (do 1800 kuna), srednju klasu (od 1800 do 5000 kuna) i visoku klasu (od 5000 na više). Premda ne postoji zakonski definirana granica gdje jedna klasa počinje, a druga završava, najčešće se sve svodi na omjer onog dobivenog u usporedbi sa investiranim.
Također, makar to puno ljudi poriče, cijena uređaja uvijek je proporcionalna sa količinom i kvalitetom stvari koje dobijete – pitanje je, koliko vam tih stvari zapravo treba?
Veličina ekrana – sve zavisi od osobe do osobe
Veličine ekrana na smartfonima uvijek se izravno povezuju sa kvalitetom i luksuzom samog uređaja, no činjenica je da ta pravila u pravom životu jednostavno ne funkciniraju. Ako kupujete smartfon, prvo dobro pogledaje veličinu vaše ruke i onda bacite pogled na uređaj koji ste htjeli kupiti. Osim ako vam masivni zaslon nije apsolutni presedan pri kupnji sljedećeg uređaja, vjerujte nam – bit ćete sretniji ako uzmete nešto što ćete lakše držati u ruci.
Opcije: Razmislite o tome šta kupujete
Pametni telefoni su otišli prilično daleko od svojih ranih korijena kada smo ih koristili samo za pozive i poruke. Hrpe uređaja danas dolaze sa digitalnim olovkama, čvršćom građom, pojačanom biometrijom i silnom hrpom značajki koje vam možda nisu bitne. Kad kupujete Android (ili bilo koji smartfon), pročitajte što sve radi i donesite zaključak prema tome što ćete realno od njega tražiti. Šanse su da ćete uz ovakvo razmišljanje vjerojatno uspjeti i uštediti ne kupovanjem skupog smartfona kojeg ćete na kraju koristiti samo za Facebook i WhatsApp.
Performanse
Zapamtite ove stavke: RAM, CPU i zapremninu. Čim imate više RAM-a, uređaj može pokretati više stvari odjednom. CPU delegira brzinu rada i performanse u zahtjevnom softveru poput videoigara. Zapremnina je upravo to što ste i mislili – sobodan prostor za videe, slike, poruke, razgovore i programe. Velik broj Androida, na sreću, dozvoljava proširenje memorije, no provjerite za svaki slučaj.
Obratite pažnju na nadogradnju softvera
Nadogradnja operativnog sustava jedna je od najvećih boljki Android platforme, pa se nerijetko zna desiti da kupite uređaj koji u cijelom životnom vijeku dobije jednu do dvije softverske zakrpe. Neki brendovi uključujući Googleov Pixel ‘krpaju’ softver sa svakom novom dostupnom nadogradnjom. Za što će vam nadogradnje softvera? Za više stvari, od povećane sigurnosti uređaja, preko smanjenja broja bugova, pa sve do novih značajki.