21 C
Sarajevo
19.04.2025

Sindikalisti BHANSA-e: Vidimo svjetlo na kraju tunela i nazire se kraj agonije

Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u Bosni i Hercegovini kazao je da nakon što je BHANSA-i blokiran račun a radnicima smanjene plate, rješenje vidi u privremenoj odluci koju je pripremio nadležni državni ministar Edin Forto.

Rješenje kojim je predviđeno da se akumulirana sredstava iz državnog budžeta u iznosu od 50 miliona KM daju kao pozajmnica BHANSA-i što sindikalisti pozdravljaju.

“Vidimo neko svjetlo na kraju tunela i nazire se taj kraj agonije zvane finansiranje BHANSA-e. Trenutno su sredstva blokirana zbog razloga međunarodnih presuda i arbitražnih postupaka što je nešto što ja kao kontrolor letenja ne želim da se bavim tim. Želim da se bavim svojim poslom za oji sam školovan, za posao za koji je država uložila ogromne novce u mene jer školovanje jednog kontrolora traje tri godine i košta preko 200 hiljada KM. Mi nismo kadrovi koje možete naći na birou”, rekao je Malnar.

- OGLAS -

Ističe Malnar da ovdje nije riječ samo o platama radnika nego da je ugrožen kompletan sistem u BiH.

“Dolazimo u situaciju vitalnih instrumenata koji su potrebni da bi jedan avion mogao da leti počevši od radara, ALS instrumenata i svih ostalih instrumenata kojima su potrebni međunarodni ceritfikati. Da bi se dobili ti certifikati to se mora platiti pa se postavlja pitanje od kojih novaca”, rekao je on.

- Advertisement -

Također, Malnar još jednom navodi da radnici neće pristati da im se smanji osnovica.

“U tom periodu BHANSA izigrava mikrokreditnu organizaciju i vraća dug koji nije stvorila nije ga proizvela niti ništa. Novac koji se nama uposlenicima umanji biće nam vraćen do ne daj Bože eventualnog smanjenja osnovice na koji mi nećemo pristati”, ispričao je Malnar.

Podsjetimo, Bosna i Hercegovina se suočava s ozbiljnim pravnim i finansijskim posljedicama nakon što je izgubila arbitražni spor sa slovenskom kompanijom Viadukt. Arbitražno vijeće u Washingtonu obavezalo je BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug svakodnevno raste zbog kamata. Ukoliko ne dođe do isplate, Viadukt prijeti zapljenom nekretnina Centralne banke BiH u Banjaluci, Mostaru i Brčko Distriktu, dok bi Eurocontrol mogao blokirati finansiranje BHANSA-e, što bi ugrozilo zračni saobraćaj u BiH. Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.

Vlada RS-a 2004. dodjeljuje koncesiju Viaduktovoj firmi HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu.

Iste godine RS dodjeljuje koncesiju za HE Bočac 2, čime onemogućava realizaciju originalnog projekta Viadukta.

Viadukt pokreće arbitražu 2014, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora.

Arbitražno vijeće u Washingtonu presuđuje u korist Viadukta i obavezuje BiH na isplatu 40 miliona eura, međutim, važno je istaći da svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste 18.000 KM i on je sada veći od

Slovenačka firma “Viadukt i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade RS-a za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.

Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viadukt raste za 18.000 KM zateznih kamata i već sada on iznosi oko 70 miliona eura.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA