-3.1 C
Sarajevo
25.11.2024

Faceplus, Mezit:Djeca sa posebnim potrebama su djeca, kao i sva druga

Centar “Los Rosales” je izgrađen i opremljen 1997. godine potpuno donatorskim sredstvima Vlade Španije. Službeno je otvoren 11. marta 1998. godine, kao odgovor na potrebe djece i mladih s posebnim potrebama, a u znak zahvalnosti donatorima koji su izgradili i opremili Centar, dobio je naziv “Los Rosales” (ružičnjak).

Direktorica “Los Rosalesa”Mirna Mezit za Faceplus govorila je o radu ovog Centra.

“Centar je otvoren jer je postojala potreba za otvaranjem jedne ovakve ustanove. Bilo je djece koja nisu imala svoje utočište, svoj drugi dom gdje bi se mogli obrazovati i socijalizirati. Tako je 11. marta 1998 otvoren “Los Rosales” i to je jedina ustanova koja obrazuje, odgaja, rehabilitira i radno osposobljava djecu i mlade sa posebnim potrebama”, istakla je Mezit.

- OGLAS -

Mezit je dodala da su ljudi, koji su zaposleni u centru, puni entuzijazma i senzibiliteta za ovu populaciju.

“Svakodnevno se trudimo ovoj djeci uljepšati dan i da ih edukujemo i učinimo da budu što samostalniji u životu”, rekla je i napomenula da “Los Rosales” pokriva područje cijelog Hercegovačko-neretvanskog kantona.

- Advertisement -

“Osjećamo da smo sa našim centrom srušili određene barijere. Ljudi sada drugačije gledaju ovu djecu. Ne smatraju ih više socijalnim slučajevima ili da su bolesna. Ne, to su djeca kao i sva ostala djeca samo što oni imaju malo umanjenije neke sposobnosti”, zaključuje direktorica.

Raspust je djeci radost, za onu s teškoćama u razvoju plač i tuga

Ljetni ili zimski raspust u svim školama donosi radost, a u Centru za djecu i omladinu s posebnim potrebama “Los Rosales” tugu, suze i plač.

Posebnu težinu donijela je pandemija jer za mnoge štićenike, kako i sami kažu, “Los Rosales” je drugi dom i tu se osjećaju čak i bolje nego kući, istakla je u razgovoru za Face.ba direktorica Centra Mirna Mezit.

Los Rosales trenutno ima 130 korisnika u dobi od dvije pa do 45 godina starosti s područja cijelog Hercegovačko-neretvanskog kantona.

– Imamo predškolski odgoj koji je inkluzivno-interaktivnog karaktera i tu su nam djeca sa i bez poteškoća, zatim osnovnu školu za djecu s poteškoćama u razvoju, pet radno-rehabilitacionih terapija za starije od 18 godina i rezidentni smještaj u kojem od ponedjeljka do petka borave djeca koja žive udaljenije u kantonu te ne mogu svakodnevno dolaziti do Centra i vraćati se kući – kazala je Mezit.

Pandemija koronavirusa utjecala je na rad “Los Rosales”, koji je u periodu od marta pa do septembra prošle godine bio zatvoren.

Promjene koje je donijela pandemija teško su pale djeci s teškoćama u razvoju jer njima je potreban direktan kontakt, a zatvaranjem Centra zatvorio se i njihov prozor u svijet.

– Znamo da je u tom periodu nastava u svim redovnim školama bila online, a za djecu s posebnim potrebama online nastava ne znači ništa jer njima je potreban direktan rad, svakodnevna terapija i terapeutske radnje. Iako smo pokušavali, trudili se na različite načine, slali našoj djeci neke zadatke i zadaće, moramo se staviti u položaj roditelja i upitati se kako jedan roditelj može biti profesionalac i raditi sa djecom s poteškoćama u razvoju kada i za djecu tipičnog razvoja kažemo da je roditeljima jako teško – ocjenjuje Mezit.

Dodala je kako se još jednom pokazalo da su osobe s posebnim potrebama, nažalost, i dalje na marginama društva te da je potrebno mijenjati svijest i prihvatiti različitosti.

– Moram spomenuti riječi jednog roditelja koji kaže: Možda je to za vas sve nešto novo, međutim, za nas je to svakodnevnica, jer mi smo svakako zatvoreni i izolirani – istakla je direktorica Mezit.

Roditelji su imali problem kako objasniti djeci da Centar “Los Rosales” ne radi.

– Roditeljima je to bilo teško i reći jer su djeca svaki dan bila spremna da krenu u školu. I djeca korisnici invalidskih kolica svakodnevno su bila zatvorena u svojim kućama, ograničena na kućni ambijent i porodicu. Bili smo prinuđeni da zovemo djecu jer jedino nama vjeruju kada m kažemo da je Centar zatvoren i da ne mogu doći – kazala je direktorica.

S radom su krenuli postepeno i polako se vratili svakodnevnim aktivnostima.

– Kada smo krenuli s radom u junu prošle godine, bilo je to s jako malim brojem djece, roditelji su i dalje bili u strahu, što je razumljivo, jer niko nije znao šta nas čeka i kako ćemo se s tim nositi, ali od septembra radimo u punom kapacitetu. Drago nam je da je sve prošlo kako treba i da smo se vratili u školske klupe te da Centrom Los Rosales i dalje odjekuju dječiji osmjesi. To je ono što nam daje nadu da ćemo se vratiti u neke normalne tokove – poručila je na kraju razgovora direktorica Centra Mirna Mezit.

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA