2 C
Sarajevo
22.01.2025

Danas ispred Vlade FBiH protestuju privrednici zbog povećanja minimalne plate

Mirni protesti će se održati ispred zgrade Vlade FBiH.

U Sarajevu, ispred zgrade Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, danas će biti održani mirni protesti privrednika nakon odluka te vlade da u ovom bh. entitetu poveća minimalnu platu za 2025. godinu na sa 619 KM na 1000 KM.

Riječ je o privrednicima koji su se organizovali u Viber grupi “Privrednici Federacije”, a koja broji više od 8000 članova.

U toj grupi su u nekoliko navrata ukazivali na, kako kažu, dugoročno štetne posljedice koje će ova odluka o povećanju minimalne plate imati na privredni i ekonomski rast u FBiH, ali i generalno u državi.

- OGLAS -

Kako su dalje naveli, povećanje minimalne plate smatraju direktnim udarom na ekonomiju FBiH te pogodovanje drugom bh. entitetu ističući da je ova odluka uslijedila nakon zabrane pušenja na javnim mjestima i neradne nedjelje.

Privrednici pokrenuli i peticiju

- Advertisement -

Protesti će u srijedu biti održani u 11:55 sati, simbolično, budući da privrednici ističu da im je došlo pet do dvanaest i da više ne mogu čekati. Mirni protesti će se održati ispred zgrade Vlade FBiH.

“Budi dio promjene” bit će im jedan od slogana, a zahtjevi koje će iznijeti tog dana na protestima su:

  • plate i veće od 1000 KM;
  • pravedan porezni sistem;
  • manji doprinosi;
  • prestanak nepoštenog opterećivanja poslodavca.

Ova Viber grupa okuplja privrednike iz cijele BiH, a jedan od administratora, Jasmin Begić, rekao je da je “Vlada FBiH odluku o povećanju minimalne plate donijela radi sebe, a ne zbog radnika”.

Privrednici u ovoj Viber grupi su pokrenuli i peticiju za smanjenje doprinosa na plate u FBiH. Donedavno je bilo 1200 potpisnika iste, a ona će ostati aktivna do kraja januara, nakon čega će biti predata Parlamentu FBiH i Vladi FBiH.

Vlada FBiH ne odustaje od odluke

Iako su poslodavci bili najglasniji nakon odluke o povećanju minimalne plate u FBiH, iz Vlade FBiH su ostali odlučni navodeći da se ona neće mijenjati. Ipak, prošle sedmice je održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH na kojoj je dogovoreno da će pronaći mehanizme da se skinu dodatna opterećenja na poslodavce.

Istakli su da će uskoro izaći u javnost sa setom mjera koji bi trebali doprinijeti tome da se pronađu olakšice za sve strane.

Protiv povećanja minimalne plate bila je i većina ekonomskih stručnjaka koji su spočitavali Vladi FBiH nedostatak fiskalne reforme koja je trebala biti prvenstveno sprovedena, a jučer je delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH, Aljoša Čampara, u hitnu parlamentarnu proceduru uputio izmjene Zakona o doprinosima koje sadržavaju smanjenje doprinosa.

Upravo su ti doprinosi bili najveći problem poslodavcima i to su i zamjerali Vladi FBiH navodeći da se oni moraju smanjiti.

Tako je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, rekao da su doprinosi u FBiH visoki, te da na platu od 1000 KM iznose dodatnih 744 KM.

BONUS VIDEO

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA