8.7 C
Sarajevo
13.05.2025

Direktor Memorijalnog centra “Srebrenica” uvažio poziv FACE-a: Negatori genocida banovani iz Potočara!

Nakon poziva FACE-a rukovodstvu Memorijalnog centra "Srebrenica" da negatorima genocida zabrani ulazak u Potočare, direktor Emir Suljagić provokatorima održao lekciju, a potom ih "banovao"!
Urednik FACE-a, Admir Salihović, Srebreničanin kome su u genocidu 1995. godine ubijeni otac i djed, kao i ostali bliži članovi porodice, prvi je javno pozvao rukovodstvo Memorijalnog centra "Srebrenica – Potočari" da negatorima genocida, u prvom redu Miloradu Dodiku, zabrane ulazak u ovaj centar, te da sačuvaju svoje i dostojanstvo žrtava...

Danas se pred Generalnom skupštinom UN-a glasa o rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Time će se odati međunarodna počast mučki ubijenim bošnjačkim žrtvama u Srebrenici u julu 1995. godine. Proteklih sedmica, iz susjedne Srbije i bh. entiteta RS na snazi je bila snažna diplomatska ofanziva, čiji je cilj bio umanjiti podršku država članica UN-a srebreničkoj rezoluciji o genocidu.

U proteklom periodu svjedočili smo i dvosmislenim, uvredljivim porukama koje su dolazile iz vrhuške entitetske vlasti, a koja već skoro trideset godina negira zvjerstva počinjena nad bošnjačkim žrtavama. Jedna od takvih “inicijativa” bila je da vlast RS-a položi cvijeće stradalim žrtvama. Iza te namjere – očito je – ne krije se želja za katarzom nego za provokacijom…

Urednik FACE-a, Admir Salihović, Srebreničanin kome su u genocidu 1995. godine ubijeni otac i djed, kao i ostali bliži članovi porodice, prvi je javno pozvao rukovodstvo Memorijalnog centra “Srebrenica – Potočari” da negatorima genocida, u prvom redu Miloradu Dodiku, zabrane ulazak u ovaj centar, te da sačuvaju svoje i dostojanstvo žrtava…

- OGLAS -

Nekoliko sedmica nakon poziva urednika FACE-a, direktor Emir Suljagić, uoči usvajanja rezolucije o genocidu u Srebrenici, uvažio je traženo i održao historijsku lekciju svim negatorima, zločincima i relativistima genocida!

Suljagić je taksativno naveo sva bošnjačka stratišta, gdje su zločinci mučki, neljudski, brutalno, surovo ubijali nedužne Bošnjake.

- Advertisement -

“Ako predsjednik i predstavnici Vlade RS insistiraju da odaju počast žrtvama iz perioda 1992–1995. godine, mogu to učiniti na putu do Srebrenice, pa tako konkretno u Srebrenici mogu položiti cvijeće na školskom igralištu ispred OŠ, gdje je u aprilu 1993. godine – usljed artiljerijskog napada VRS – ubijeno 74 Bošnjaka iz Srebrenice i Podrinja, a više od stotinu njih ranjeno.

Ukoliko to već ne žele uraditi u Srebrenici, Vlada RS može stati i položiti cvijeće ispred magacina Zemljoradničke zadruge u Kravici, gdje su pripadnici Specijalne brigade policije MUP-a RS ubili više od 1300 zarobljenih Bošnjaka civila iz enklave Srebrenica. Ako su pak nestrpljivi i žele to uraditi što prije, mogu u Vlasenici skrenuti u Sušicu, gdje je više od osam hiljada ljudi prošlo kroz logor pod nadzorom civilnih i vojnih vlasti RS”, kazao je Suljagić.

“Ako dolaze iz pravca Zvornika, predlažem da to urade u Pilici, u Domu kulture, gdje je 16. jula 1995. godine, bacanjem bombi i vatrom iz automatskog oružja, ubijeno oko sedamsto zarobljenih Bošnjaka civila iz enklave Srebrenica”, zaključio je direktor Memorijalnog centra “Srebrenica – Potočari”, Emir Suljagić.

Podsjećamo, danas, 23. maja, od 15.00 sati budite uz FACE i pratite “Centralni dnevnik sa Senadom Hadžifejzovićem” koji je posvećen srebreničkoj rezoluciji o genocidu!

- OGLAS -

Pročitajte još

NAJNOVIJEFACE.BA